Rafał Cybulski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 grudnia 2009 11:11

Kwidzyn rozpoczął wdrażanie Systemu Informacji Przestrzennej. Będzie jedynym miastem tej wielkości w Polsce z takim systemem. Rozwiązanie oparte na mapie cyfrowej miasta będzie miało wiele zastosowań.

Ma ono pomóc w sprawnym zarządzaniu miastem, ale będzie też służyło mieszkańcom oraz różnego rodzaju służbom, np. w sytuacjach kryzysowych. Wszystko dzięki temu, że system będzie integrował działanie wielu innych systemów i baz danych z różnych dziedzin.

W amerykańskich filmach sensacyjnych często możemy oglądać obrazki, gdy w sytuacji klęsk żywiołowych, napadów lub przetrzymywania zakładników odpowiednie służby w kilka minut mają do dyspozycji plany ulic, budynków i wszelkich instalacji, które się w nich mieszczą. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że SIP da nam podobne możliwości.

- Docelowo straż pożarna, udając się w miejsce pożaru będzie wiedziała, ile osób mieszka w budynku zajętym ogniem, gdzie jest najbliższy hydrant oraz to, że w drodze trzeba skorzystać z objazdu, bo tego dnia w którymś miejscu z powodu remontu zajęty jest pas ruchu - taki przykład obrazujący korzyści z posiadania tego systemu podał nam jeden z informatyków.

Podstawą SIP jest cyfrowa mapa miasta. Do każdego obiektu na tej mapie można dołączyć liczne bazy danych, np. ewidencję ludności, plany budynków, sieć dróg, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, plany geodezyjne itp. Pierwszy etap projektu będzie kosztował ok. 2 mln zł, ale aż 1,4 mln zł udało się pozyskać w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Światłowód połączy dwa samorządowe urzędy oddalone od siebie o ponad kilometr. Przepustowość tego łącza będzie niemal nieograniczona.

- Właściwie, to jego możliwości będzie ograniczała moc serwerów, którymi dysponujemy - mówi burmistrz Andrzej Krzysztofiak.

Światłowód zostanie poprowadzony w istniejącej kanalizacji i będzie miał 1500 m długości. Prace przy jego kładzeniu idą sprawnie i wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym miesiącu. To będzie jednak właściwie dopiero wstęp do projektu "e-administracja w służbie ludności powiatu kwidzyńskiego - wdrożenie Kwidzyńskiego Systemu Informacji Przestrzennej", który jest największym przedsięwzięciem informatycznym w historii powiatu.

Jego pierwszy, właśnie rozpoczęty etap powinien zakończyć się w drugiej połowie 2010 roku. Wtedy kwidzyński Urząd Miasta powinien już dysponować częścią Systemu Informacji Przestrzennej. Częścią, bo ów system właściwie ciągle można rozbudowywać o nowe elementy i nanosić nań nowe dane. Docelowo na cyfrowej mapie miasta ma się znaleźć każdy dom, droga, chodnik, a nawet drzewo. A już idealnym rozwiązaniem byłoby dołączenie danych o wszystkich instalacjach: mediach, kablach, rurach, kanałach. Wieloma danymi dotyczącymi geodezji, ewidencji ludności, sieci dróg i chodników, dysponują samorządowe urzędy, ale wiadomo już, że przyłączeniem do systemu swoich baz danych zainteresowane są również inne instytucje, m.in. Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Korzyści będą też mieć mieszkańcy, bo system da im szybki dostęp do danych, które teraz trzeba długo wyszukiwać, w dodatku z reguły w różnych miejscach.

- Oczywiście głównym dysponentem systemu będzie jednak miasto. Po prostu nie wszyscy mogą mieć dostęp do wszystkich danych, zwłaszcza tych wrażliwych, objętych ustawą o ochronie danych osobowych - tłumaczy burmistrz.

Pierwsza część projektu będzie kosztowała ok. 2 mln zł, ale aż 1,4 mln zł samorząd miasta pozyskał z funduszy Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Warto przypomnieć, że podwaliny pod rozwój tego projektu dało stworzenie mapy numerycznej miasta, którą Urząd Miasta dysponuje od 1996 roku. Kolejnym krokiem w stronę wdrażania systemu było stworzenie mapy cyfrowej miasta, a potem naniesienie na nią ortofotomapy, czyli zdjęcia lotniczego naszego miasta. Teraz pozostaje tylko wszystkie miejskie obiekty "obudować" jak największą liczbą danych.

Poprawiony: piątek, 18 grudnia 2009 18:31
 
Powered by Joomla!
Flaga UE
Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!